W wypożyczalni samochodów dostawczych Woźnica24.pl w Krakowie regularnie słyszymy to pytanie. Od razu uspokajamy: tak, prawo jazdy kategorii B zgodnie z prawem umożliwia prowadzenie dostawczaka, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu (wraz z ładunkiem!) nie przekracza 3,5 tony. Każda osoba zainteresowana wynajęciem auta dostawczego powinna jednak pamiętać także o kilku innych zasadach, które przybliżamy w tym poradniku.
Co z tym prawem jazdy?
Prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych o DMC 3,5 tony. To bardzo szeroka kategoria, w której mieści się także zdecydowana większość popularnych dostawczaków – w tym wszystkie, które oferujemy w wypożyczalni samochodów dostawczych Woźnica24.pl w Krakowie.
Tym samym możesz w pełni legalnie zasiąść za kierownicą np. Volkswagena Craftera, Fiata Ducato czy Mercedesa Sprintera i wyjechać nim na drogę publiczną. Pamiętaj jednak, że prowadzenie dostawczaka mimo wszystko różni się od kierowania zwykłą osobówką. Nie chodzi tylko o pozycję za kółkiem, ale też inny środek ciężkości. Właśnie dlatego osobom, które mają zadebiutować w roli kierowcy samochodu dostawczego, zawsze sugerujemy krótki trening np. na ogrodzonym placu.
Od razu podkreślmy też, że z oferty naszej wypożyczalni aut dostawczych mogą skorzystać wyłącznie osoby, które mają prawo jazdy od co najmniej 24 miesięcy. Obowiązuje również kryterium wieku – minimum 25 lat. Jeśli więc jesteś zupełnie świeżym kierowcą, to niestety, ale nie wynajmiesz u nas dostawczaka lub będziesz potrzebować pomocy np. bardziej doświadczonego kolegi.
Co będzie Ci potrzebne do wynajęcia samochodu dostawczego?
Spokojnie, nie musisz od razu zaopatrywać się w stos dokumentów. Jedyne, czego będziemy od Ciebie oczekiwać, to okazanie dowolnego dokumentu tożsamości. Może to być prawo jazdy, ewentualnie dowód osobisty lub paszport.
Jeśli jednak prowadzisz działalność gospodarczą i zamierzasz wynająć samochód dostawczy w Krakowie na rzecz Twojej firmy, będziemy jeszcze potrzebować dokumentów założycielskich. W zupełności wystarczy wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (czyli CEIDG).
Przed przekazaniem Ci kluczyków musimy jeszcze podpisać umowę. Jeśli wydaje Ci się, że to niepotrzebne zawracanie głowy, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśnialiśmy, jak umowa zabezpiecza Twoje interesy i chroni Cię przed ukrytymi kosztami wynajmu samochodu dostawczego.
W dniu wynajęcia auta poprosimy Cię również o wpłacenie kaucji oraz uiszczenie opłaty za usługę. Dlaczego pobieramy pieniądze z góry? Z prostego powodu: to my ponosimy największe ryzyko. Ty z kolei nie kupujesz kota w worku. Możesz swobodnie obejrzeć wynajmowany pojazd, wypytać nas o wszystkie szczegóły oraz zapoznać się z treścią umowy oraz regulaminem.
Na koniec wspomnijmy jeszcze, że jeśli masz zamiar wyjechać wynajętym samochodem dostawczym za granicę, to musisz nas o tym uprzedzić. Po uzyskaniu zgody nie będziemy Ci robić żadnych problemów.
Polskie prawo jazdy kategorii B umożliwia Ci legalne poruszanie się autem dostawczym po całej Europie, oczywiście pod warunkiem, że nie przekroczysz dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 3,5 tony. Zwróć na to szczególną uwagę planując przewóz bardzo ciężkich przedmiotów.